2420/148
Koreansk bandaji kommode af elmetræ på lav stand, rigt prydet med beslag af gennembrudt messing, inskription på den indvendige side af låge, i siderne greb af jern. Ca. 1900. H. 108. B. 119. D. 52.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Enkelte mindre afslag. Lys skjold på pladen. Trykket beslag ved den øverste kant. Manglende pal ved lås. Det ene forben med løs samling.
Vurdering
Hammerslag
1 bud
1097772 |