2421/​729

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

“VP Globe 40”. Loftslampe med skærme af akryl, indvendigt ophæng med rød- og blålakerede aluminiumsskærme. Formgivet 1969. Udført og mærket hos Frandsen Lighting. Diam. 40.

Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 290.

Brugsslitage. Ridser og mærker. En løs og en manglende plastik “discs”. Certifikat og rengøringssæt medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Eftersyn
I Aarhus
Sælges
Vur­dering

4.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
1132737 1.100 DKK
865142 1.050 DKK
877189 1.000 DKK