2421/​188

Bertel Thorvaldsen, efter, 20. årh. (f. København 1770, d. sst. 1844)

En rytter fra Alexanderfrisen. Usigneret. Relief af gips. Udført for Thorvaldsens Museum. 55×60.

Frisen “Alexander den Stores triumftog i Babylon”, også kendt som Alexanderfrisen, blev oprindeligt udført af Thorvaldsen på bestilling af franskmændende i 1812 til Quirinalpaladset i Rom. I 1818 udførte Thorvaldsen en anden version af frisen til Christiansborg Slot.

Ridser og mærker. Mindre afslag.

Eftersyn
Fra i Lyngby
Sælges
Vur­dering

4.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
1137838 2.000 DKK