2420/273
Kinesisk cloisonné 'moon flask' vase, dekoreret i rød, grøn, blå og gul med chrysanthemer og blade på turkis grund; fodstykke med hui-design. Hanke støbte i form af kiliner. Qing 18/19. årh. H. 38 cm.
Proveniens: Erhvervet ved udstationering i 1950–60erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ene korpusside med afslag og omfattende reparationer.
Vurdering
Hammerslag
7 bud
839497 | ||
893068 (Autobud) | ||
839497 | ||
893068 (Autobud) | ||
839497 | ||
893068 | ||
839497 |