Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
Tapir, ca. 1942. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 33,5×43.
Litteratur: Lamberth, nr. 233. Proveniens: Erhvervet direkte hos kunstneren i 1943.
Aldersrelateret patina, herunder tempera med mange afskalninger. Nogle små hvide pletter, samt nogle mindre misfarvningspletter.
4 bud
971560 (Autobud) | ||
1108015 | ||
971560 | ||
1042456 |