2420/​833

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

To vaser og en skål af stentøj. Modelleret med dekor i relief, dekoreret med hhv. grøn, brun og blå glasur. Sign. GN. Udført og sign. hos Rörstrand. H. hhv. 5,6, 20,3 og 34,5. Skål: L. 14,5. B. 10,8. Brunglaseret vase: L. 13. B. 10. Blåglaseret vase: Diam. 11. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

9 bud

Tidspunkt Byder Bud
327644 2.300 DKK
853301 (Autobud) 2.200 DKK
327644 2.200 DKK
853301 (Autobud) 2.100 DKK
327644 2.000 DKK
853301 (Autobud) 1.850 DKK
327644 1.800 DKK
853301 1.050 DKK
327644 1.000 DKK